Nasıl Front-End Geliştirici Olunur?

Nasıl Front-End Geliştirici Olunur?
  • 30 Aralık 2023, 13:51

Nasıl Front-End Geliştirici Olunur?

1. Adım: CSS, JavaScript ve HTML'i öğrenin

Bu kodlama dilleri web ve uygulama geliştirmenin temel yapı taşlarıdır, dolayısıyla bunları öğrenmeniz gerekir. Neyse ki bu çok zor bir girişim değil. Kodlama dillerinde eğitiminizi ilerletmenize yardımcı olabilecek birçok çevrimiçi kaynak bulunmaktadır. Ekstra kredi için jQuery ve JavaScript Çerçevelerini öğrenin.

 

2. Adım: Bilgi Alın

Bu, ön uç geliştirmeyle ilgili makaleler ve kitaplar okumak anlamına gelir. Bir web sitesinde işlerin nasıl yürüdüğünü anlayarak çeşitli kodlama dillerini daha iyi anlayabilirsiniz. Öğrenme deneyiminizi tamamlamak istiyorsanız YouTube'daki bazı videolara göz atın.

 

3. Adım: Pratik Yapın

İşte bu noktada eski “pratik mükemmelleştirir” sözü devreye giriyor. Bir kullanıcı arayüzünün küçük bölümlerini oluşturmak için yeni keşfettiğiniz bilginizi kullanarak küçük başlayın, ardından yavaş yavaş genişletin. Eğer hata yaparsanız endişelenmeyin. Bazen kusursuz bir performanstan öğrendiğimizden daha fazlasını hatalarımızdan öğreniriz.

 

4. Adım: Komut Satırını Öğrenin

Web tasarımıyla ilgili bir kariyer hedefliyorsanız, dosyaları görüntüleme ve dosya sistemiyle gezinme gibi temel kavramları öğrenmek oldukça faydalıdır. Ayrıca, işletim sistemi işlevlerine metin tabanlı bir arayüz olan Kabuk'un (Shell) özelliklerini öğrenmek de önemli bir not olarak karşınıza çıkacaktır.

 

5. Adım: Sürüm Kontrolünü Öğrenin

Kodlamanın risklerinden biri, küçük bir değişikliğin bile sistemi bozabilmesidir. Problemi düzeltmeye çalışsanız bile, eski haline dönmesi kolay olmayabilir. Bu yüzden iyi bir ön uç geliştirici, sürüm kontrolünü öğrenmelidir. Bir dizi etkileyici sürüm kontrol sistemi bulunmakla birlikte, en popüler ve tercih edileni Git'tir.

 

6. Adım: Becerilerinizi Geliştirin

Bazı eğitimlere, araçlara ve açık kaynaklı projelere göz atın. freeCodeCamp, Codecademy, Bootstrap, Vue.js, CSS Layout ve Front-End Checklist, Kod Akademisi, Kodluyoruz, Udemy gibi kaynaklar, ön uç geliştirme becerilerinde uzmanlaşmanıza yardımcı olacaktır.

 

7. Adım: Bir Kursa Katılın

Yapılandırılmış bir ortamda deneyimli insanlardan öğrenmek gibisi yoktur. Bunu derslere fiziksel olarak katılarak veya çevrimiçi bir kursa katılarak yapabilirsiniz.

 

8. Adım: Staj Yapın

Yeni beceriler edinmenin en etkili yollarından biri, deneyimli kişilerle çalışmaktır. Ön uç geliştiricisi veya stajyer olmak, bilgi birikiminizi artırmanın harika bir yoludur. Belki maaş biraz düşük olabilir ama öğrenmek için ihtiyacınız olan donanıma sahipsiniz demektir. Deneyimli meslektaşlardan öğrenmek her zaman değerlidir.


Front-End Geliştirici Olmak Ne Kadar Sürer?
Front-end geliştirici olmak için gereken süre, kişinin ön bilgisine, öğrenme hızına ve özverisine göre değişir. Genel olarak, gerekli becerileri kazanmak ve ön uç geliştirmede yetkin hale gelmek birkaç aydan bir yıla kadar odaklanmış öğrenme ve pratik gerektirebilir.

 Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM